Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır °C

DİCLE İLÇESİNİN SELAMSIZ BANDOSU BİLE YOK

Dicle İlçesi, çok kadim mazisi olan Türkiye’nin bölünmez ve ayırt edilmez bir parçası.

İstanbul’un Beyoğlusu, Ankara’nın Çankayası ne anlam ve önem taşıyorsa, Diyarbakır’ın Dicle İlçesi de ülkenin aynı değerlerine haiz şirin bir yerleşim yeri.

Üç tarafı baraj sularıyla çevirili bir şekilde yarımada konumundaki Dicle, 1938 tarihinden beri ilçe. 1938 tarihinden beri barajlarından, derelerinden ve köprülerinin altından çok sular aktı.

Ama birçok alanda ve konuda neredeyse eski tas, eski hamam.

Dicle İlçesinin emsal ilçelere göre jeopolitik konumunu ve değerlerini ölçmeye çalıştığınızda, birçok alanda geri kaldığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Başlığı Haho ile başlayan köşe yazımda ilçemizin birçok eksiklerine değinmiş ve birçok okur tarafından olumlu dönüşler almıştım. Zira bir öz eleştiri yapmış ve tabiri caizse Dicle’nin kanayan yarasına parmak basmıştım. Burada aynı köşemi olduğu gibi tekrar etmeyeceğim tabi ki.

Zira bizim amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir.

Ama helalinden ya kendi bağımızdan koparacağımız salkım salkım üzümü yemek; ya da satın alarak, hak ederek, yani her hâlükârda helalinden üzümü yemektir.

Bilmem anlatabiliyor muyum?

Yapımı neredeyse bitme aşamasına gelen Dicle Gençlik Kampı’nın açılışı tarihi;

Yapılacağı müjdesini, 2019 yerel seçimleri öncesi Diyarbakır’daki mitingde yaptığı konuşmada bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen yeni Dicle Devlet Hastanesi’nin temelinin atılacağı tarih;

Yapılması planlanan yeni Dicle Belediyesi hizmet binasının temelinin atılacağı tarih;

Yapılması planlanan yeni Dicle Hükümet Konağı’nın temelinin atılacağı tarih;

Yapılması planlanan Dicle Sanayi Sitesi’nin temelinin atılacağı tarih;

Ve bunun gibi Dicle İlçesinin ihtiyacı, olmazsa olmazı olan, yapılması planlanan ya da beklenen veya istenebilinen birçok hizmet ile yatırımlarının temellerinin atılacağı tarih NET DEĞİL.

İlçemizde ihtiyaç haline gelen ama henüz yapılmayan birçok hizmet ve yatırımlar konusunda isteyen okurlarımız, başlığı Haho ile başlayan köşe yazımı okuyabilirler.

Velev ki, yapılması planlanan yeni Dicle Belediyesi hizmet binasının, yapılması planlanan yeni Dicle Hükümet Konağı’nın, yapılması planlanan Dicle Sanayi Sitesi’nin ve bunun gibi Dicle İlçesinin ihtiyacı, olmazsa olmazı olan, yapılması planlanan ya da beklenen veya istenebilinen birçok hizmet ile yatırımlarının temellerinin atılacağı tarih belli oldu.

Velev ki tüm bunların yapımı tamamlanarak açılışı gerçekleşecek. Üzülerek belirtmem gerekiyorsa, şimdilik son velev ki olasılığı tatlı bir rüya gibi.

Ama hayal kurmak, tatlı da olsa düş görmek parayla değil ya!

Biz yine de diyelim ki, velev ki tüm bunların yapımı tamamlanarak açılışı gerçekleşecek.

Peki her şey güzel de; diyelim ki, velev ki tüm bunların yapımı tamamlandıktan sonra toplu yahut ayrı ayrı gerçekleşecek bir tertipli açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ve beraberindeki üst düzey protokol heyeti de gelecek.

Böyle bir açılış için ilçemize teşrif edebilecek Cumhurbaşkanı ve beraberindeki diğer protokol üyelerini karşılayacak olan Şener Şen’in filmindeki gibi Dicle İlçesinin bir selamsız bandosu, kurumsallaşmış bir bando ekibi dahi yok. Koskoca Cumhurbaşkanı ve beraberindeki protokol üyeleri kuru gürültü, basit alkışla karşılanmaz ya.

Bazı okurlarımız hayda, belirttiğin diğer eksiklikleri ve belirsizlikleri anladık da, bando da ne oluyor? Diye bir soru düşünebilirler.

Varsın bandomuz da olmasın. Eyvallah! Belki kurumsallaşacak olan bir halk oyunları ekibimiz elbet bir gün olur; hani açılış ve diğer güzel günlerde sevinçlerimizi paylaşarak bir yerli ve milli kültürümüzü devam ettiren.

Varsın şimdilik bir kurumsallaşmış bir halay ekimiz de olmasın.

Ama Allah rıza için Dicle ilçesini her alanda ve anlamda daimi geliştirecek olan hizmet ile yatırımlar bir an önce, hiçbir zaman kaybetmeden eksiksiz ve modern bir şekilde ilçemize kazandırılsın.

Allah’tan umut kesilmez. Kim bilir, bahsedilen ve emsal ilçelere göre henüz Dicle’de olmayan daha fazla yatırım ile hizmetler belki yarın, belki de yarından yakın olur. O zaman kim bilir, belki de Dicle’nin selamlı bandosu dahi olabilir, kurumsallaşmış bir halay ekibi de olabilir.

Başka ne diyelim, Dicle ve Dicleli hemşehrilerimiz için inşallah her zaman hayırlısı olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.