Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır °C

DİCLE İLÇESİNE DOĞAL GAZ GELMESİNİ İSTİYORUZ

Diyarbakır’ın Dicle İlçesi şirin, güzel, tarihi geçmişe sahip bir yerleşim yeridir. 1938 yılında ilçe olmuş, ama maalesef bu tarihten günümüze değin, emsal ilçelere göre her alanda ve anlamda birçok hizmetten mahrum bırakılmış bir ilçe.

Seçimden seçime milleti hatırlayanlar, tarihin unutulmaya yüz tutmuş sayfalarında silinmeye mahkumdur. Dicle’nin birçok alanda olduğu gibi ekonomik olarak durumunun çok da iyi olduğu söylenemez. Karın tokluğuna kepenek açıp kapatan esnaf, ne yapacağını şaşırır oldu. İlçeye para, sermaye akışı oluşturacak çoğu yatırım yıllar yılı yapılmadı.

Yıllarca Dicleli bir gazeteci olarak, ilçenin birçok alandaki sorunlarını çözüm amaçlı dile getirdim, ilgili ve yetkililerle görüştüm. Hizmet yapan ve yapacağım diyenlere alkış tutarken, yapmayanları ise, “İnsanlık bizde kalsın” düşüncesiyle yuhalamadık bile. Çünkü biz yıkıcı değil, yapıcıyız.

İlçemizin kanayan sorunları haline gelmiş, acil çözülmeyi bekleyen birçok eksiği ve sorunu var. Birçoğunu yıllar yılı kalemimizin kırılması pahasına da olsa, Dicle ve Dicleliler yararına, kamu yararına, millet, memleket ve devlet yararına yazdık, paylaştık.

Bizim derdimiz makam, mevki değildir; ihtiyacımız da yoktur. Bizim işimiz millete, memlekete ve devlete hayırlı hizmet etmek için elimizden geldiğince her alanda ve anlamda gayret etmektir. İlçemizin sağlıktan, eğitime, kültürden, spora varıncaya dek, birçok alanda hayata geçmeyi bekleyen eksik ve sorunları var.

Çoğunu dediğimiz gibi yıllar yılı yazdık, haberini yaptık, gündeme getirdik, ilgili ve yetkililerle çözüm amaçlı konuştuk. Ama bugünkü konu başlığımız çağın olmazsa olmaz nimetlerinden olan doğal gazın, ilçemiz Dicle’ye de gelmesi arzumuzdur.

Malumunuz mevsim değişiyor. Havalar yavaş yavaş soğumaya, yapraklar bir bir dallarında düşmeye başladı. Dicle’de hava derecelerinin düşmesiyle birlikte, vatandaşların kış hazırlıkları başladı. Zahmet üstüne zahmete katlanan bölgenin cefalı insanları, binbir eziyet ve emekleriyle meşe odunu tedarik etmenin derdine düştü.

Bu sıralar ilçenin birçok noktasında yığınca istiflenmiş, kesilmiş kışlık odun birikintisinin görmeniz mümkün. Her bakışın beyinde kaydettiği fotoğrafta ayrı bir öykü var. O odunlar, kimilerinin belki de kira parası, kimilerinin ise belki de ekmek parasıdır. Doğal gazlı konutlarda yaşayanların, ilçedeki diyaloglarından sonra, keşkeler ardınca sıralanıyor.

Farzı mahal olarak, “ Keşke doğal gaz bizim ilçeye de gelseydi de, oduna vereceğimiz parayı, doğal gaz için harcardık. Hiç değilse odunun dumanından, eziyetinden kurtulurduk.”

Yine bir keşke kulakları tırmalar, “Duymadınız mı, Hani’ye doğal gaz gidecekmiş. Oraya gederse, bizim ilçeden geçer, böylece Dicle’ye de doğal gaz gelir. Diğer taraftan Hani’ye gidip de, Dicle’ye doğal gelmezse… Keşke bizim ilçe Dicle’ye de doğal gaz gelse.” tarzında keşkeler dolu ifadeler benzerini duyduk.

Doğal gazın Dicle İlçemize gelmesi konusunda, keşkeler bitmez, umutlar da bitmez. Başta Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Münir Karaloğlu Bey olmak üzere, tüm ilgili ve yetkililerden Dicle İlçesine de doğal gaz gelmesini canı gönülden talep ediyoruz.

İnsanların kışlık odun hazırlıklarına baktıkça, doğal gaz konusunu tekrar tekrar gündeme getiresi geliyor. Soğuk havada üşümemek ve üşütmemek için alınlardan akan terle, zor şartlarda kışlık odunların hazırlanması kolay değil elbette.

Ağaçların kesilmesinin doğada meydana getirdiği tahribatın bir benzeri de, ceremesini çekerek kışlık odun hazırlayan cefakar insanlarda oluyor. Ağaçların kesimi, taşınması, yakılması ve küllerinin çöpe gitmesi de eziyetler yumağından oluşan, emek isteyen zorlu bir süreçtir. Doğal gazı olmayan bir ilçenin ahalisinin odunlu kış hazırlığı, nerden bakılırsa ayrı bir dert, nerden bakılırsa hem ekonomik yük, hem insani yük olarak gözüküyor.

Dicle ilçesine hem sıcak parasıyla cepleri, hem sıcak ateşiyle yürekleri ısıtacak olan o yatırımı istiyoruz.

İnsanları ve ilçemizi bu yüklerden kurtarmak için çağın olmazsa olmazı olan doğal gazın, Dicle’ye de gelmesini istiyoruz. Sanayinin, ekonominin, eğitimin, insanın, ilçenin gelişmesi için bu şart.

Umarız ilgili ve yetkililer bu yazımıza duyarsız kalmaz ve birçok hizmetten yıllarca mahrum bırakılan Dicle’ye doğal gaz getirilmesi için, bir an önce harekete geçilir. Temenni ediyoruz ki, doğal gazın Dicle İlçesine gelmesi konusunda tez zamanda olumlu sonuçlar alınır.

Selam ve saygılarımı iletiyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.