Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır °C

DİYARBAKIR HALK SAĞLIĞI HİZMETLERİ BÖLGE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILIDI

DİYARBAKIR HALK SAĞLIĞI HİZMETLERİ BÖLGE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILIDI
23.12.2023
222
A+
A-

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından beşincisi düzenlenen “Halk Sağlığı Hizmetleri Bölge Değerlendirme Toplantısı”nın açılışı 21 Aralık’ta Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından paylaşılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son dönemlerde yaşanan pandemi, deprem gibi olağanüstü durumlar ve afetler, halk sağlığı hizmetleri sunumunun önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu kapsamda Genel Müdürlük olarak faaliyetlerimizi geçmiş birikim ve tecrübelerimizin de katkısıyla halkımızın sağlığını korumak ve iyileştirmek yönünde sürdürmekte ve geliştirmekteyiz.

Özellikle 06 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerde afet bölgesinde, mobil sağlık hizmeti birimlerimiz, çadırkent konteyner kent gibi geçici barınma alanlarında aile hekimliği birimlerimiz ile hızlı ve etkin sağlık hizmeti sunumu gerçekleştirdik.  Aynı zamanda yine depremden etkilenen 11 ilimizde kurduğumuz gezici sağlık hizmeti birimlerimiz ile sağlık taramaları ve kronik hasta takipleri yapılmış, salgına meydan vermemek için bulaşıcı hastalıklarla ilgili riskler erken uyarı sistemi ile kontrol altına alınmış günlük olarak takip edilerek salgın oluşmasının önüne geçilmiştir. İçme suyu analizleri hassasiyet ile takip edilek çevre sağlığı ile ilgili tüm önlemler alınmıştır. Ayrıca depremden etkilenen vatandaşlarımıza hem deprem bölgesinde hem de deprem bölgesinden ayrılarak gittikleri farklı illerde psikososyal destek verilmiştir.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü olarak kişinin yaşamında doğumundan ölümüne kadar vatandaşlarımıza bütüncül bir yaklaşımla hizmet vermekteyiz. Faaliyetlerimizi; evlilik öncesi tarama testleri, doğum öncesi takip, gebelik dönemi, kadın üreme sağlığı, doğum, bebeklik, çocuk ve ergen sağlığı, okul dönemi sağlık hizmetleri, aşılama ve bağışıklık, çalışan sağlığı ve meslek hastalıkları, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite, toplum sağlığı ve aile hekimliği, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklar, kronik hastalıklar, yaşlı sağlığı ve çevre sağlığı hizmetleri olarak tek sağlık kapsamında yürütmekteyiz.

Günlük hayatta karşı karşıya geldiğimiz bu başlıklardaki birinci basamak sağlık hizmetlerinin yansıması Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan daire başkanlıkları tarafından yürütülmektedir. Aslında bugün bu başlıkları her boyutuyla ele almak için buradayız.

 ‘Bildiğiniz üzere “Türkiye Yüzyılı’’mızın en iddialı alanlarından birisi de sağlık. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü olarak koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri kapsamında üzerimize düşen gayreti azami düzeyde göstermek, belirlenen hedeflere ulaşma gayretiyle faaliyetlerimizi planlamakta ve yürütmekteyiz. Bu bağlamda bugün burada 18 farklı ilimizden gelen il yöneticilerimiz ile Halk Sağlığı Hizmetleri Bölge Değerlendirme Toplantısını gerçekleştirmek üzere bir araya geldik. Amacımız toplantının çıktılarınından da faydalanarak vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmet kalitesinin arttırılmasını sağlamaktır.”

Halk Sağlığı Genel Müdürü Prof. Dr. Sedat Kaygusuz başkanlığında 2 gün süren toplantıya; Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanları, 18 ilin (Diyarbakır, Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bitlis, Erzincan,  Erzurum, Hakkari,  Hatay, Iğdır, Kars, Muş, Nevşehir,  Niğde,  Şırnak,  Tunceli ve Van) İl Sağlık Müdürleri ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanları katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.