Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır °C

SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN KİTAP OKUMALI VE OKUTMALIYIZ PORJESİ TAMAMLANDI

SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN KİTAP OKUMALI VE OKUTMALIYIZ PORJESİ TAMAMLANDI

Diyarbakırlı yazar ve şair Devran Sinanoğlu’nun Haziran 2021’de Beşpınar Şehit Süleyman İyikul Kütüphanesi ile başlatmış olduğu “Sağlıklı Bir Gelecek İçin Kitap Okumalı ve Okutmalıyız” sosyal sorumluluk projesini Haziran 2022’de Tellikaya Şehit Cengiz Tokur Kütüphanesi ile tamamladı.

Proje kapsamında 1 yıl içinde Diyarbakır’da 100 köy okulunun kütüphane ihtiyaçlarının karşılandığı belirtildi.

11 kitabı yayınlanan yazar ve şair Sinanoğlu, kitabının gelirlerini çocuklara bağışladı. Yazdığı “Kaplumbağanın Zaferi” adlı çocuk kitabını da kütüphanelere ve öğrencilere ücretsiz dağıttı.

Proje kapsamında Diyarbakır ‘da 100 köy okuluna 95 bin 670 kitap ve 3 bin 22 tane başta çanta olmak üzere defter, kalem, silgi gibi kırtasiye ürünlerini ulaştırdığı belirtilen yazar Devran Sinanoğlu, yürüttüğü proje ile ilgili şunları söyledi:

“Bir yıldır gecemizi gündüzümüze katıp, sürdürdüğümüz projemizin sonuna geldik. Bu çalışma kapsamında Diyarbakır dışında; Muş/Malazgirt, Şanlıurfa/Siverek, Van/Edremit, Batman/Merkez, Rize/Ardeşen, Erzurum/Yakutiye, Ağrı/ Doğubeyazıt’taki okullarımıza da 6 bin 125 kitap ve kırtasiye ürünlerini ulaştırdık.

Proje kapsamında köy okul kütüphanelerine, öğrenci kardeşlerimize toplam 101 bin 795 kitap ve 3 bin 22 kırtasiye ürünlerini ulaştırdık.

Topladığımız ve okullara gönderdiğimiz kitaplar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tavsiye ettiği kitaplardı. Siyasi, ideoloji, felsefi vs. tür kitapları kabul etmedik. Kampanya süresince hiç kimseden para kabul ve talep etmedik. Bizim paraya değil, kitaba ihtiyacımız vardı.

1 yıldır sürdürdüğümüz kampanyamıza kitap ve kütüphanelerin diğer ihtiyaçları olan perde, masa, kitaplık, sandaliye vs. desteğinde bulunan Sivil toplam kuruluşlarına, Belediyelere, yazar dostlarıma, Türk silahlı kuvvetlerine, Emniyet personeline, memurlara, öğretmenlere, öğrencilere, özellikle gazetecilere, iş insanlarına ve kitapseverlere çok teşekkür ediyorum.

Kampanya kapsamında tehditler aldık, iftiralara maruz kaldık, gerçeklikle hiçbir bağı olmayan yalan beyanlarla şikayet edildik, bürokrasi tarafından engellerle karşılaştık. Hiçbir olumsuzluğa boyun eğmedik, geri adım atmadık. Tüm bunlara rağmen bir konu hariç hakkımız herkese helal olsun. O konuda şu: Ramazan ayında köy okullarına malzeme götürürken anlımızdan ter akıyordu. İnsanlar saat 19:00’da iftarını açarken, biz 20:30’da iftarımızı açıyorduk. Bunu bilen ve sözde bizimle beraber olan insanların bize iftira atıp, dedikodu yapmaları bizde kabuk tutmayacak manevi yaralara sebep olmuştur. Bu kişilere hakkımı helal etmiyorum. Biz, inancımız gereği ilahi adalete inanıyor ve O’na sığınıyoruz. Şikayet dilekçemizi yazıp, Allah’a gönderdik. İlahi adalet yerini bulacaktır. Başına kar yağmayan, dağ yoktur. Siz istediğiniz dağa güvenip, sırtınızı dayayın biz Allah’ımıza güveniyor, sırtımızı ona yaslıyoruz.

Aslı olmayan ve “çamur at, tutmasa da izi kalır.”  Mantığıyla bizim aleyhimizde, yaptığımız çalışmayı karalamak için iftira atıp, durmadan bir yerlere bizi şikayet eden, topluma faydası olmayan, toplum üstünde asalak olarak yaşayan, tabiri caizse siyaset avaneliği yapanlar.  Unutmayın ki küçük insanlar; idealist, büyük insanların dedikodusunu yapmaya mahkumdur. Sizler küçüklüğünüzün bilinciyle dedikodu ve iftira atmaya devam edin. Bizler büyüklüğümüzün ve büyüdüğümüzün bilincindeyiz. Bu bilince sahip olarak bundan sonra ki süreçte daha çok proje hazırlayacağız, daha çok üreteceğiz, insanımıza faydalı olmak için daha çok çalışacağız.

Bizler bu projeyi başlatırken hiç kimseden kuru teşekkür bile beklemedik. Hiçbir maddi ve manevi beklenti içinde olmadık. Allah rızası için yola revan olduk. Çünkü biz insan aşığı, memleket sevdalısıyız. Bizim bir sevdamız, idealimiz, davamız olduğu için çocuklarımıza hizmet ettik. Hiçbir beklenti için de olmamamıza rağmen birtakım kişiler bizim dernek ve kolejlerden kendi adımıza plaket yapmalarını ve haberimiz yokmuş gibi bizlere vermelerini güya istemişiz. Hiçbir dernek ve kolejden bırakın plaket almayı, kuru teşekkür bile almadık. Hiç kimse bize plaket vermedi.

Bizim ayaklarımızı yok sayıp, bize çelme atanlar şunu bilsinler ki, biz o ayakları doğru yolda yürümek ve dik durmak için kullanıyoruz.

Biz bu projeyi tamamen kendi yazarlık kimliğimizle yürüttük. Hiç bir STK, İş insanı, kurum veya kuruluşla ortak hareket etmedik. Şucu, bucu olmadık. Hala kitapçılara, kitap borcumuz var. Çalışma ile ilgili kim ne bilgi istiyorsa özelden bize ulaşabilir, paylaşmaya hazırız. Ve söylediklerimizin aksini ispat edecek olanlar varsa, lütfen savcılığa bizim hakkımızda suç duyurusunda bulsunlar. Bizim anlımız açık, vermeyeceğimiz hiçbir hesap yoktur.

İftira atan arkadaşlar biraz kitap okusunlar. Kitap okumak, zihni kötü düşüncelerden temizler. Kitap okumak, aklı kibarlaştırır. Kitap okumak, hayata bakış açınızı değiştirir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.